DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA i sportowa

wydatki na kulturę w 2023 r.

1 964 571

+93,89%

do roku 2022

Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2023 r.

1 346 169

+14,94%

do roku 2022

największe imprezy kulturalne i sportowe w 2023 r.

Halowe Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Łucznictwie 

25.03.2023 r.

W hali sportowej w Muninie odbyły się Halowe Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Łucznictwie. Organizatorami zawodów byli: LKS Makovia Makowisko, Gmina Jarosław, Rzeszowski Okręgowy Związek Łuczniczy.

Do zawodów zgłosiło się 130 zawodników z 10 podkarpackich klubów i sekcji łuczniczych. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach - dzieci, młodzik młodszy, młodzik, junior młodszy, open łuk olimpijski, open łuk bloczkowy i w łukach barebow.

Podczas ceremonii otwarcia Pani Wójt wręczyła stypendia dla zawodników  LKS Makovia Makowisko (medalistów Mistrzostw Polski) przyznane za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie Klubu i Gminy na arenie ogólnopolskiej i wojewódzkiej.

Finalnie w mistrzostwach drużyna Makovii wywalczyła aż 12 medali, będąc najlepszą drużyną w klasyfikacji medalowej.

Turniej badmintona w Muninie

26.05.2023 r.

W hali sportowej w Muninie w Drużynowym Turnieju Szkół Podstawowych w Badmintonie o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla pod honorowym patronatem Wójta Gminy Jarosław rywalizowało dziesięć ekip chłopców oraz dziewięć drużyn dziewczyn. Gminę Jarosław reprezentowały szkoły z Muniny, Makowiska, Surochowa, Pełkiń i Wólki Pełkińskiej. Finalnie zwycięstwo przypadło SP 4 Jarosław (dziewczęta) oraz SP Adamówka (chłopcy). Medale i puchary z wielką przyjemnością wręczyła Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt, w towarzystwie Dyrektora ZEAS Gminy Jarosław Edwarda Pączki oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muninie Beaty Kudła. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia był Władysław Kruk.

Piłkarski Turniej o Przechodni Puchar Wójta Gminy Jarosław

8.07.2023 r.

Zespół Delin Munina powtórzył sukces z ubiegłego roku i po raz drugi wygrał Piłkarski Turniej o Puchar Przechodni Wójta Gminy Jarosław Elżbiety Grunt. W  rozgrywkach drugiej edycji turnieju wzięło udział 8 drużyn. W grupie A zagrały: Tech-Project Jarosław, Ks Piast Tuczempy, KS Fredro Surochów  i SKAJ PIAST II Tuczempy. Z kolei w grupie B zmagały się Wólczanka Wólka Pełkińska, Płomień Morawsko, Ostrovia Wola Buchowska i KS Delin Munina.

Rajd Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości

11.11.2023 r.

Od kilkunastu lat na terenie Gminy Jarosław organizowany jest z w ramach obchodów w dniu 11 listopada rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Rajd Nordic Walking. Grupa miłośników „marszu z kijami” przeszła trasę z Muniny do Morawska, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów wojen światowych odbyły się krótkie uroczystości patriotyczne, rozpoczęte odśpiewaniem hymnu państwowego. W uroczystościach uczestniczyli: Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt, Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Antoni Gwoźdź, proboszcz parafii Andrzej Bujny, sołtys wsi Morawsko Irena Poćwierz, poczet sztandarowy OSP Morawsko, dzieci i młodzież szkolna, przedstawiciele Akcji Katolickiej, uczestnicy rajdu oraz mieszkańcy, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych oraz zapalili znicze.

Po zakończeniu uroczystości zebrani przeszli do świetlicy wiejskiej na gorący posiłek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia „Razem w przyszłość w Morawsku”. Uczestnicy spotkania spędzili czas przy wspólnym śpiewie pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich.

Fotokolaż

Gminny Dzień Dziecka w Wólce Pełkińskiej

04.06.2023 r.

Wiele atrakcji czekało na mniejsze i większe dzieci w niedzielne popołudnie 4 czerwca przy Świetlicy Wiejskiej w Wólce Pełkińskiej. Uroczyście rozpoczęty przez wójt Elżbietę Grunt Gminny Dzień Dziecka rozpoczął się punktualnie o 15-tej od parady samolotów skonstruowanych wspólnie przez dzieci i dorosłych. Przez ponad sześć godzin wspólnej zabawy działo się naprawdę wiele. Miały miejsce pokazy akrobatyczne, taneczne, starych i najnowszych maszyn. Dzięki Zarzeckiej Fundacji Sportów Lotniczych i Modelarskich odbył się konkurs i pokazy modeli lotniczych. Było kilka stoisk prezentujących różne zawody, gdzie najmłodsi mogli spróbować swoich sił. Urządzenia rekreacyjne pracowały pełną parą, tętniła życiem scena na której swoje talenty prezentowała młodzież. Można było spróbować swoich sił w konkursach sprawnościowych czy wielkiej bitwie kolorów, a w wolnych chwilach spróbować licznych smakołyków przygotowanych przez rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Pełkińskiej i Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Pełkińskiej i Woli Buchowskiej. Niezwykłe wrażenie na wszystkich zgromadzonych zrobił ogromny balon, którym każdy miał możliwość wznieść się na chwile w powietrze. Była to dosłownie i w przenośni największa atrakcja.  Gminny Dzień Dziecka to pomysł Stowarzyszenia Kultura Sport Turystyka Wólka Pełkińska realizującego zadanie publiczne „Organizacja Gminnego Dnia Dziecka dla dzieci z terenu Gminy Jarosław”. Efekty wspólnej pracy spowodowały wiele uśmiechów i radości. Kolejny raz pokazano, że razem można wiele zdziałać. To był bardzo udany dzień.

Fredro bawi, uczy, wychowuje

18-19.06.2023 r.

Aleksander Fredro w polskiej literaturze zapisał się jako wspaniały komediopisarz, autor wielu doskonałych komedii, których tytuły możemy wymieniać bez końca. Któż nie zna ,,Zemsty” czy ,,Ślubów panieńskich”… Jego utwory są aktualne do dnia dzisiejszego i chętnie wystawiane na deskach teatrów. Warto pamiętać też, że Fredro to również patriota, który wstąpił do wojska w wieku 16 lat i brał udział kampanii napoleońskiej. Ten niezwykły człowiek urodził się w urokliwej miejscowości Surochów nad rzeką Szkło. W 230 rocznicę jego urodzin w Surochowie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów miały miejsce Dni Fredrowskie, przygotowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Surochowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Dom Komedii Aleksandra Fredry.

Uroczystości odbyły się 18 i 19 czerwca 2023 r. W pierwszym dniu licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi i zaproszeni goście zebrali się w wiejskiej świetlicy. Wśród nich byli: Podkarpacki Kurator Oświaty - Pani Małgorzata Rauch, Wójt Gminy Jarosław - Pani Elżbieta Grunt, Dyrektor ZEASU - Pan Edward Pączka oraz Dyrektor Muzeum w Jarosławiu - Pan Konrad Sawiński. Impreza rozpoczęła się od występu  uczniów oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, którzy przedstawili fragmenty ,,Zemsty” oraz bajkę „Osiołkowi w żłoby dano”, przygotowane przez Panie Ewę Pałczyńską i Iwonę Baran. Przedstawienie bardzo się podobało, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po występach Pani Dyrektor Bernadeta Makara zaprosiła wszystkich gości na zwiedzanie wystawy plenerowej pt. ,,Fredro- polski Moliere”. Po tym scenę opanowali aktorzy przemyskiego teatru Fredreum. W mistrzowski sposób wykonali spektakl pt. ,,Miłość po fredrowsku”. Były to fragmenty sztuk komediopisarza, przedstawiające różne aspekty miłości. Sztuka również spotkała się z wielkim aplauzem widowni. Na koniec tego dnia można było wysłuchać Koncertu Muzyki Dawnej. Muzycy zaśpiewali utwory dawne i tradycyjne, pochodzące m in. ze śpiewnika Wacława z Olecka. W trakcie trwania pikniku odbył się też kiermasz ciast i książek zorganizowany przez rodziców, który zasilił konto Rady Rodziców ZSP w Surochowie.

Drugiego dnia obchodów uroczystości przeniosły się do hali sportowej przy ZSP w Surochowie. Na imprezę zaproszono Dyrektora ZEAS- u Pana Edwarda Pączkę, dyrektorów szkół oraz uczniów. Najpierw wszyscy zebrani wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pt. ,,Co o życiu codziennym dawnej szlachty mówią nam stare pieśni”, który wygłosił Pan Bartosz Gałązka. 

Potem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów: plastyczno-konstrukcyjnego, fotograficznego i na projekt muralu. Laureaci konkursów: 

konkurs fotograficzny pt. ,,Moja ulubiona postać z twórczości Fredry”:

Zwycięzcą konkursu plastyczno-konstrukcyjnego pt. ,,Kukiełka- ulubiony bohater z bajki Aleksandra Fredry” został Marcin Gołębiowski ZSP Maćkówka, a wyróżnienia otrzymały Klara Smorąg, Lena Drzystek i Kamila Pietluch. 

Konkurs na projekt muralu pt. ,, Aleksander Fredro - Polski komediopisarz, poeta, patriota, nasz rodak” 

Na koniec uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których spróbowali swoich sił w malowaniu kafli, robieniu pocztówek, sprawdzili swoją wiedzę na temat Aleksandra Fredry i zapoznali się z kulturą szlachecką, mundurami oraz uzbrojeniem armii z czasów Fredry. W fotobudce robili zdjęcia z Aleksandrem Fredrą. Niektórzy układali też proste wierszyki. Wszystkim bardzo się podobało.

Warto dodać, że przed obchodami odwiedziła szkołę Pani Bernadeta Szczypta, dziennikarka z Radia Rzeszów i nagrała audycję o Aleksandrze Fredrze. Wystąpili w niej Pani Dyrektor Bernadeta Makara, Pan Dyrektor Andrzej Matwij oraz uczniowie: Julia Skrzypek, Daniel Szczerbiński, Michał Kątek, Michał Wiejaczka, Nikodem Szpila, Karol Gołda.

Hrabia Aleksander Fredro byłby dumny, że po tylu latach pamięta się o nim i jego twórczości.

IX Bieg Czterolistnej Koniczynki

22.07.2023 r.

W dziewiąta edycji Biegu Czterolistnej Koniczynki dystansie na 5 km i Nordic Walking uliczkami wsi Munina uczestniczyli mieszkańcy gminy w różnym wieku. W programie był Bieg Dziecięcy na 550 m, Bieg Nastolatka - 1200 m, Rywalizacja Grup Biegowych, Rywalizacja Biegających Rodzin na 5 km. Bieg uatrakcyjni widowisko "Wesele, ach wesele".

III edycja Igrzysk Gminy Jarosław

9.07.2023 r. - 3.09.2023r.

W okresie wakacyjnym na 3 różnych obiektach zlokalizowanych na terenie Gminy Jarosław – w Tuczempach, Woli Buchowskiej i Kostkowie rozegrano turnieje w ramach Igrzysk Gminnych.

Pierwszy turniej odbył się 9 lipca w Tuczempach. Rozegrano 10 bardzo ciekawych konkurencji, w których zmierzyły się reprezentacje sześciu miejscowości. Zmagania wygrała drużyna Woli Buchowskiej, na drugim miejscu Leżachów Osada, następnie Tuczempy i Wólka Pełkińska.

Pod koniec sierpnia pięć ekip rywalizowało w Woli Buchowskiej. Finalnie górą okazała się ekipa z Tuczemp, drugie miejsce zajęła Wólka Pełkińska a trzecie przypadło gospodarzom z Woli Buchowskiej.

Finał zmagań odbył się 3 września w Kostkowie, który debiutował w roli gospodarza, jednak wywiązał się z zadania świetnie. Po zaciętych bojach w dziesięciu konkurencjach najlepsza okazała się drużyna z Tuczemp, drugie miejsce zajęła Wólka Pełkińska a trzecie Morawsko.

Puchar zwycięzcom wręczyła Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt, która obserwowała na żywo rywalizację na każdym turnieju. 

Ostateczne wyniki III edycji Igrzysk Gminy Jarosław prezentują się następująco: 1. Tuczempy  230 pkt., 2. Wólka Pełkińska 221, 3. Wola Buchowska 213, 4. Osada Leżachów 211, 5. Kostków 162, 6. Morawsko 126. Gratulujemy serdecznie wszystkim drużynom osiągniętych wyników. 

Podczas każdej edycji organizatorzy starali się o atrakcje dla każdego - były zjeżdżalnie dla dzieci, smakołyki, nagrody zarówno dla uczestników, jak i kibiców oraz w niektórych przypadkach zabawy taneczne. 

W całych zmaganiach najważniejsza jest dobra zabawa, pozytywna atmosfera oraz radość ze spędzanego wspólnie czasu. Tak było na wszystkich turniejach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia Igrzysk, szczególnie pomysłodawcy Panu Januszowi Krasickiemu.

Fotorelacja

Dożynki wiejskie w Tuczempach

15.08.2023 r.

W wtorkowe popołudnie w Tuczempach odbyły się dożynki wiejskie, które rozpoczęły się mszą świętą w parafialnym kościele, pod przewodnictwem księdza proboszcza Zygmunta Balawendra. Następnie uczestnicy przeszli z kościoła na stadion sportowy, na którym miała miejsce dalsza część dożynek. Gościom muzyką czas umilał zespół „Biesiada”. Wójt Gminy Jarosław, Elżbieta Grunt, podziękowała rolnikom za ich trud wkładany w pracę. Gminę Jarosław reprezentowali także Przewodniczący Rady Gminy Antoni Gwóźdź, Skarbnik Gminy Jarosław Tomasz Gołąb. Organizatorem dożynek był sołtys wsi Tuczempy Krzysztof Czubocha wraz z radą sołecką, przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Tuczemp, Klubu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich.

Dożynki Gminne w Makowisku: Święto Plonów i Wspólnoty

20.08.2023 r.

Makowisko, malownicza miejscowość otoczona zielenią i spokojem, stała się areną niezwykłego święta - Gminnych Dożynek. które odbyły się w niedzielę 20 sierpnia i wciągnęły mieszkańców i gości w wir radosnych wydarzeń, kultywując tradycję dziękczynienia za plony oraz jednocząc społeczność lokalną.

Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą, celebrowaną na stadionie sportowym. Wśród żniwnych wieńców przygotowanych przez wszystkie sołectwa naszej gminy, symbolizujących ofiarność rolników i hojność natury, wierni zgromadzili się w modlitewnej atmosferze. Proboszcz Henryk Pszona oraz księża: dziekan Krzysztof Pelc, Jerzy Bartoszek i Roman Cieśla, wznosili błogosławieństwa za tegoroczne plony oraz za trud pracujących na roli. O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał chór Deo Cantamus z Tuczemp.

Po duchowym aspekcie przyszedł czas na radosne świętowanie. Starostowie Dożynek, Ewa Żurawel-Motyka i Marian Wityk, przekazali symboliczny bochen chleba, tradycyjny gest dzielenia się owocami ziemi. Mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w wielkim świątecznym poczęstunku, ukazując wartość wspólnoty.

Wśród gości honorowych, można było dostrzec wiele znanych twarzy – Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Annę Huk, Senatora RP Mieczysława Golbę wraz z małżonką, Posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka oraz licznych radnych i sołtysów z terenu gminy na czele z Przewodniczącym Rady Antonim Gwoździem wraz z małżonką. Zaszczycili nas także dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Jarosławiu brygadier Waldemar Czernysz, Naczelnik Wydziału prewencji podinspektor Janusz Szkoła.

Nieodłącznym elementem Dożynek były tradycyjne konkursy, które przywoływały ducha minionych czasów i dużą dawkę uśmiechu. Młócenie zboża cepem, rozpoznawanie zbóż i rżnięcie sieczki przypomniały, że plony to owoc ciężkiej pracy i wytrwałości rolników.

Występy artystyczne wzbudziły zachwyt wszystkich obecnych. Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej z Jarosławia zaprezentowało piękne tańce ludowe, a zespół „Jarosławiaki” przeniósł widzów w wir energetycznych ruchów. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej w pięknych występach zaprezentowali swoje walory wokalne oraz sportowe.

Nie zabrakło atrakcji dla każdego. Dzieci mogły cieszyć się konkursami, zjeżdżalniami, basenem wodnym a także strażackim torem przeszkód. Wozy strażackie i pokazy sprzętu wojskowego oraz rolniczego wciągnęły w świat techniki i możliwości. Niezapomnianą frajdą były też zabawy kolorami oraz zabawa w pianie, które wywołały salwy śmiechu i radości wśród najmłodszych uczestników. Niebo ozdobił balon, z którego roztaczał się piękny widok na cały obszar Dożynek, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu. Oprócz tego były stoiska stowarzyszeń z terenu gminy, gdzie można było skosztować pysznych wypieków, słodkości i rozmaitych przekąsek. Swoje stoisko rozstawiła firma Lightsource BP, gdzie można było porozmawiać o farmach fotowoltaicznych. 

Wieczorny etap Dożynek należał do gwiazd muzycznych. Legendarne zespoły sceny disco polo - Top One i Fanatic - wprawiały publiczność w taneczne uniesienie. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia była roztańczona zabawa przy rytmach zespołu Pro Life, pozostawiając uczestników pełnych wrażeń i radości.

Dożynki Gminne w Makowisku to nie tylko święto plonów, ale również okazja do integracji społeczności, zachowania tradycji i dzielenia się radością z owoców wspólnych wysiłków. Rokrocznie przyciągają one mieszkańców i gości, tworząc niezapomniane chwile pełne wspólnoty i radości.

Podczas XXXX Dożynek Archidiecezji Przemyskiej i XXIII Dożynek Województwa Podkarpackiego, które odbyły się 27 sierpnia2023 r. w Soninie poinformowano o fakcie, iż w 2024 r. Dożynki Diecezjalne odbędą się w Wólce Pełkińskiej. 

Odsłonięcie muralu na budynku szkoły w Surochowie

04.09.2023 r.

W 2023 r. po raz kolejny ruszył rządowy program dotacyjny “Niepodległa”. Miał on na celu upamiętnić najważniejsze postacie i wydarzenia dla historii Polski z okresu rozbiorów i walk o wolność. Z naszej gminy wniosek o dofinasowanie złożył Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Aleksandra Fredry w Surochowie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Pełkiniach. 

Zadanie to było szczególnie ważne w związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2023, Rokiem Aleksandra Fredry. Jak zauważono w uchwale ten wybitny Polak, urodzony w Surochowie "Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej(…)." Dla naszej lokalnej społeczności to powód do dumy, a jednocześnie przyczyna do prowadzenia działań mających na celu propagowanie jego twórczości Fredry i dokonań w naszym regionie.   

Aby należycie uczcić rok fredrowski, w Surochowie odbyły się inicjowane przez Szkołę Podstawową,  Dni Fredrowskie w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, których uzupełnieniem był projekt przygotowany w ramach programu "Niepodległa". Polegał on na zaprojektowaniu i namalowaniu muralu upamiętniającego tę nietuzinkową postać, na budynku Szkoły w Surochowie. Aby docenić mieszkańców Surochowa w działania projektowe włączono mieszkańców wsi, zaczynając od najmłodszych, uczniów szkoły i gminy. Przygotowali oni w ramach konkursu projekty muralu, a dorośli mieszkańcy miejscowości wzięli udział w wyborze grafiki, która najbardziej przypadła im do gustu. Zwycięski projekt, został zaadoptowany do bryły i kolorystyki Szkoły Podstawowej w Surochowie, przez Pana Damiana Waliczka, który to wraz żoną i córką namalował mural. 

Odsłonięcia dokonano 4 września 2023 r., w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Elżbieta Grunt - Wójt Gminy Jarosław, Dyrektor Biura Poselskiego Tadeusza Chrzana - Monika Romaniec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pełkiniach - Grażyna Ochab, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Jarosław - Edward Pączka. Całość dopełniły występy uczniów Szkoły, którzy w strojach z epoki przedstawili wierszowaną historię o patronie szkoły. 

X Biesiada nad Morawskim Łęgiem

24.09.2023 r.

W ostatnią niedzielę września 2023 r odbyła się X Biesiada nad Morawskim Łęgiem - Prezentacja tradycji kulinarnych Podkarpacia. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury w Przemyślu, Wójt Gminy Jarosław przy współudziale Stowarzyszenia „Razem w przyszłość w Morawsku”. Do konkursu zgłosiło się dziesięć zespołów – Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Tematem tegorocznych prezentacji były potrawy przygotowane w piecu oraz  potrawa pod hasłem „Dookoła śliwki”. Ponadto na stoiskach prezentowano przedmioty użyteczne w dawnym gospodarstwie. 

W jubileuszowej edycji Biesiady komisja konkursowa przyznała następujące nagrody: Dwa równorzędne I miejsca przyznano dla: Stowarzyszenia „Kobiety razem w Sobiecinie” gm. Jarosław, Koło Gospodyń Wiejskich w Słonnem, gm. Dubiecko, II miejsca nie przyznano, III miejsce przyznano: Koło Gospodyń Wiejskich  „Aktywni razem” w Wietlinie, gm. Laszki. Ponadto 7 równorzędnych wyróżnień dla pozostałych Kół i Stowarzyszeń. W tegorocznej edycji, po raz pierwszy przyznano dodatkowe wyróżnienie za wygląd stoiska, które otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Słonnem. Panie ze Stowarzyszenia „Razem w przyszłość w Morawsku” przygotowały niespodziankę dla uczestników biesiady w postaci tortu, który został przekazany na ręce Wójt Gminy Jarosław Elżbiety Grunt, następnie każdy z uczestników mógł go skosztować. 

Czas uczestnikom imprezy umilały również występu artystyczne w wykonani  Zespołu Tańca Ludowego „Jarosławiaki” i Zespołu „Wietlinianie” z Wietlina oraz występ Kapeli Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie z Krzemienicy. Dodatkowa atrakcją była Grupa rekonstrukcyjna im. Karola Chodkiewicza z Zarzecza, która wzbudzała duże zainteresowanie historycznymi strojami, zaś wystrzały z armaty rozpędzały deszczowe chmury.

Mistrzowie Polski z Makowiska

2.04.2023 r.

Bardzo udany start na Halowych Mistrzostwach Polski Młodzików odnotowali zawodnicy sekcji łuczniczej Ludowego Klubu Sportowego MAKOVIA z Makowiska. Podczas odbywających się w Krośniewicach koło Kutna zawodach, łucznicy z Makowiska wywalczyli aż sześć medali.

W klasyfikacji indywidualnej tytuł drugich wicemistrzów Polski na 2023 rok wywalczyli Miłosz Jakubowski i Maja Korczewska, w pierwszej ósemce znaleźli się Zuzanna Chysz - miejsce 5, Łukasz Kutyła - miejsce 6 i Marcel Kantor - miejsce 8. Tak dobry start indywidualny zaowocował wysokimi wynikami w zespołach: w klasyfikacji zespołowej męskiej pierwsze miejsce i tytuł mistrzów Polski wywalczyli Łukasz Kutyła, Marcel Kantor, Miłosz Jakubowski oraz Damian Mazurkiewicz. Równie dobrze zaprezentowały się łuczniczki z Makowiska zdobywając tytuł wicemistrzyń Polski startując w składzie Maja Korczewska, Zuzanna Chysz i Amelia Skrzypek. W klasyfikacji zespołów mieszanych mikst wicemistrzostwo Polski wywalczyli Maja Korczewska i Miłosz Jakubowski, tuż za nimi miejsce trzecie i tytuł drugich wicemistrzów Polski wywalczyli Zuzanna Chysz i Łukasz Kutyła.