GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:
589,45 zł
-28,31%
do roku 2022
854
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
77
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
52
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.
Stosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Jarosław stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.
Należy podkreślić, że pomimo wzrostu stawek maksymalnych dla podatku od środków transportowych i nieruchomości, Gmina Jarosław nie zdecydowała się na ich zastosowanie. Utrzymanie wysokości obowiązujących stawek podatku poniżej maksymalnego poziomu zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju gospodarczego. Przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu potwierdza ponowny wzrost liczby podmiotów (o 1,8%) wpisanych w 2023 r. do rejestru REGON.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie gminy są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2023 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 589,45 zł.
Wsparcie inwestorów
W Urzędzie Gminy Jarosław działa Punkt Obsługi Inwestora, zapewniający pomoc przy realizacji inwestycji.
Do zadań ww. stanowiska pracy należy:
przygotowanie kompletnej oferty inwestycyjnej JST, jej weryfikacja i aktualizacja, w tym nadzór nad danymi niezbędnymi do jej opracowania,
nadzór nad aktualizacją danych dotyczących oferty inwestycyjnej na portalu/stronie internetowej JST oraz dbałość o aktualność informacji, w tym nadzór nad administratorem strony w tym zakresie,
nadzór nad aktualizacją danych dotyczących ofert lokalizacyjnych JST w generatorze ofert inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH),
weryfikacja oferty inwestycyjnej i działań Punktu Obsługi Inwestorów pod kątem zgodności ze Strategią Rozwoju Gminy Jarosław, w szczególności w zakresie ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami,
organizacja działań promujących ofertę inwestycyjną JST,
udzielenie informacji przedsiębiorcom/inwestorom, w tym prezentacja posiadanej przez JST oferty inwestycyjnej,
organizowanie w razie potrzeby wizyt lokalizacyjnych inwestorów na terenie JST i współdziałanie z innymi podmiotami w tym zakresie,
opieka proinwestycyjna dla firm łącznie ze wsparciem firm, które już działają na terenie JST,
współdziałanie z podmiotami zaangażowanymi w obsłudze inwestora na szczeblu ponadgminnym,
znajomość i przestrzeganie standardów obsługi inwestora na każdym etapie działania,
POI ma stanowić pierwsze ogniwo w inicjowaniu kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i podmiotami wspierającymi rozwój gospodarczy na terenie JST, właściwymi dla struktury potrzeb potencjalnego inwestora,
udział w spotkaniach, konferencjach oraz szkoleniach służących podnoszeniu kwalifikacji oraz kompetencji w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów.
Oferty Inwestycyjne w Gminie Jarosław
Tereny inwestycyjne w Makowisku to obszar 183 ha powierzchni stanowiącej własność Gminy Jarosław, objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego pod zabudowę produkcyjną, budowę składów, magazynów i częściowo usługową.
Tereny są równinne położone na gruntach klasy IV, V i VI w bardzo dobrej lokalizacji ok. 18 km od autostrady A4, z bezpośrednim dostępem do drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec, która obecnie jest modernizowana oraz rozbudowywana o nowy odcinek, na którego trasie ma być wybudowany most na rzece San z programu rządowego Mosty Plus.
Z ofertą inwestycyjną można się zapoznać na stronie internetowej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w generatorze ofert inwestycyjnych.
zarządzanie przestrzenią
18
Liczba MPZP
obowiązujących
3 464
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
30,5%
Powierzchnia gminy
objęta MPZP
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty m.in. przyczyniając się do usprawnienia procesów inwestycyjnych.
Blisko 1/3 powierzchni gminy jest pokryta obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów.
W 2023 r. nie uchwalono nowych MPZP. Podobnie nie przyjęto zmian MPZP. Wynikało to z faktu, że w 2022 r. przyjęto uchwałę nr V/52/2022 w sprawie uchwalenia II zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jarosław.
Dokument ze zmianami jest dostępny tutaj.
Ponadto w 2023 r. wydano 11 decyzji o warunkach zabudowy oraz 1 decyzję dla inwestycji celu publicznego.
Pokrycie Gminy Jarosław miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego
Wykaz obowiązujących aktów planowania przestrzennego dostępny po kliknięciu w poniższe mapy:
TERENY ZIELONE
131,4
Powierzchnia gminnych gruntów leśnych (ha)
1 315
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
55
Liczba zasadzonych krzewów
Urodzajne mady nadsańskie oraz lessy Pogórza Rzeszowskiego sprawiają, że większość regionu jarosławskiego jest od dawna objęta intensywną gospodarką rolną. Krajobraz posiada tu charakter wybitnie kulturowy, a środowisko przyrodnicze zatraciło w dużej mierze swoje naturalne cechy. Główny jego element stanowią użytki rolne oraz zbiorowiska roślinne. Lasy zajmują około 1,7% powierzchni całego obszaru.
Pomimo zdominowania przez gospodarkę rolną środowisko przyrodnicze tego regionu jest niezwykle interesujące, bogaty jest zarówno świat roślin, jak i zwierząt. Decydują o tym głównie zbiorowiska leśne i łąkowe, a w mniejszym zakresie również wodne (starorzecza Sanu). Region jarosławski leży niemal w całości w obrębie środkowoeuropejskiej prowincji geobotanicznej nizinno-wyżynnej.
Cala środkowa część regionu pozbawiona jest lasów. Środowiska łąkowe zajmują około 20% użytków rolnych. Najwięcej łąk znajduje się w dolinie Sanu oraz w niższych partiach Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Liczne tu niegdyś torfowiska zostały osuszone (zmeliorowane) i zamienione na łąki lub pastwiska.
Miejscowości kuszą walorami krajobrazowymi, ale przede wszystkim ciekawą przeszłością i związanymi z nią zabytkami. Do najcenniejszych należy Zespół Pałacowo-Parkowy w Pełkiniach - dawniej rezydencja Czartoryskich. Powstały w latach 1661-1724 pałac, wielokrotnie przebudowywany, ze swoimi wieżyczkami, ganeczkami i tarasami utrzymany jest w stylu eklektycznym.